Taste of Chicago | Festival | Chicago Reader

Arts & Culture » Festival

Taste of Chicago

comment

In addition to all that food, Taste of Chicago features free music on several Grant Park stages: the Bandstand (Jackson and Lake Shore Drive), the Fun Time Stage (Michigan and Balbo), the Taste Stage (Michigan and Jackson), and the Petrillo Music Shell. The lineups for Saturday and Sunday, July 1 and 2, include the Chicago Country Music Festival. For more information, call 312-744-3315.

FRIDAY 30

Bandstand

11:30 Coyotees

2:30 Merit School of Music Honors Jazz Ensemble

5:00 Cammi's NRG

Fun Time Stage

11:30 Kevin Fahey & Strings

2:30 Dave Rudolf

4:30 Megan Waltman

Taste Stage

12:00 A.C.O.G. Appointed

1:30 Eric Tessmer Band

3:00 Ikon Maxx Band

4:30 Instant Karma (John Lennon/Beatles tribute)

6:00 Vino Louden

Petrillo Music Shell

5:30 3PC

5:55 Risque

6:20 O'Jays

SATURDAY 1

Bandstand

11:30 B-Cow

1:30 As One

3:30 Band on the Run (Paul McCartney tribute)

5:30 Audley Reid Jazz Ensemble

Fun Time Stage

11:30 Cari Ingle

12:30 Jason Gordon

1:30 Double Take

2:30 Melanie Hiatt

3:30 Mike Porter & Marsha Banning

4:30 Missy Vail

5:30 Lisa Perry

Taste Stage

Chicago Country Music Festival; see page 33.

Petrillo Music Shell

Chicago Country Music Festival; see page 52.

SUNDAY 2

Bandstand

11:30 Just Talent Inc.

3:00 Fallen

5:00 Julia Huff & Friends

Fun Time Stage

11:30 Jennifer Yager

12:30 Adam Kenney

1:30 Cari Ingle

2:30 Jackie Lawson

3:30 Joni Allen

4:30 Missy Vail

5:30 Lisa Perry

Taste Stage

Chicago Country Music Festival; see page 52.

Petrillo Music Shell

Chicago Country Music Festival; see page 33.

MONDAY 3

Fun Time Stage

1:30 Stephanie Sharpe

2:30 Carolina Carattini

Taste Stage

12:00 Joe Walega's Happy Hearts Orchestra

1:30 Underwater People

3:00 Lisa Rene Band

4:00 Casolando

6:00 J. Davis Trio

Petrillo Music Shell

7:30 Grant Park Orchestra conducted by Christopher Bell

TUESDAY 4

Bandstand

11:30 Shauwn Knight

1:30 Janesville

3:30 Nexx Level

5:30 Simply Irresistible

Fun Time Stage

12:30 Willow Schneider

12:50 Maya Tatum-Lattimore

2:30 Ray Charles Experience (tribute band)

3:30 Jasmine Carter, Ashley Carter, Tristan Ruff

4:30 Josie Esperanza

5:30 Tasty Noise

Taste Stage

12:00 Pantastic 4

1:30 Da Fellas' Band

3:00 Gibbs Brothers

4:30 Antone & the Ultimate Concept Band (Barry White tribute)

6:00 56 Hope Road

Petrillo Music Shell

3:00 Mike Doughty

4:15 My Morning Jacket

5:55 Ray Davies

WEDNESDAY 5

Bandstand

11:30 Keith Nunnally's Jazz & Soul Ensemble

2:00 Rock School

5:30 Funk du Jour

Fun Time Stage

12:30 House of Song

1:30 Misericordia Heartbreakers

2:30 Taylor Moore

3:30 Jones College Prep Ensemble

5:30 Villers

Taste Stage

12:00 Fernando Jones

1:30 J. Torae

3:00 Abstract Giants

4:30 DJs Chip E & Old School Kenny Ray

Petrillo Music Shell

5:30 Anthony Hamilton

6:50 India.Arie

THURSDAY 6

Bandstand

11:30 Cheneniah

2:30 Students of Zion Conservatory

5:30 Steve Butler Movement

Fun Time Stage

2:30 Linnea Ridlen, Rebecca Anthony, Shannon, Maddie & Cassie Snyder

3:30 All-City Youth Choir

Taste Stage

12:00 Down the Line

1:30 Jeorge From Yard

3:00 Trelogic

4:30 DJs Ray Davis Jr. & Gene Hunt

Petrillo Music Shell

5:30 Mat Kearney

6:45 Train

FRIDAY 7

Bandstand

11:30 Dr. Riccardo Selva & Friends

1:30 Fox Exclusives

3:30 Beijing

5:30 Karaoke Dokies

Fun Time Stage

11:30 Taste of Talent Contest finalists

2:30 & 4:30 American Girl Revue

Taste Stage

12:00 Charleston Sound Machine

1:30 Grana Louise

3:00 Divebar

4:30 MWC

6:00 Mr. A.L.I.

Petrillo Music Shell

5:30 Liquid Soul

6:40 Macy Gray

SATURDAY 8

Bandstand

11:30 Voyage

1:30 Hip Pockets

3:30 Ikon Maxx Band

5:30 Nanette Frank

Fun Time Stage

11:30 Sandy Lucas

12:30 Holy Cross Marimba Ensemble

1:30 Ella Jenkins

2:30 Dan LeMonnier

3:30 Happiness Club

4:30 Carolina Carattini

Taste Stage

12:00 61 Beal Street

1:30 Detour Jazfunk

3:00 Dylan Rice

4:30 Dee Alexander

6:00 Phat Phunktion

Petrillo Music Shell

5:00 World Party

6:00 Fountains of Wayne

7:00 Liz Phair

SUNDAY 9

Bandstand

11:30 Trips

1:00 Derailed

3:00 Minority Report

4:00 Rich Kiddz

Fun Time Stage

2:30 Chris Karabas & the Kids' Table Band

2:30 Bill Hooper's Action Band

Taste Stage

12:00 Reggie Royal & the Tribe of Judah

1:30 Brent Kimbrough

3:00 Son de la Habana

4:30 KCR Ensemble

Petrillo Music Shell

3:00 Kenny Wayne Shepherd

5:00 Dennis DeYoung

Add a comment